Jak správně socializovat štěně: Tipy pro zvykání na nové podněty, lidi a psy

Socializace je klíčovým obdobím v životě každého štěněte. Správná socializace pomáhá pejskovi vyrůst v sebevědomého a přátelského společníka, který se nebojí nových situací, lidí ani ostatních zvířat. Pokud se štěně nenaučí správně reagovat na okolní svět, může se v dospělosti potýkat s nejistotou, bázlivostí nebo dokonce agresivitou. Jak tedy štěně správně socializovat a co všechno by mělo zažít?

socializace štěňat

Kdy začít se socializací?

Nejlepší období pro socializaci je mezi 3. a 16. týdnem věku, kdy je štěně nejvíce otevřené novým zkušenostem. To však neznamená, že starší pes se už nemůže učit – i dospělí psi se mohou adaptovat, ale proces bývá delší a náročnější.


Jak zvykat štěně na nové podněty?

Štěně by mělo postupně poznávat různé zvuky, povrchy a prostředí, aby se cítilo v běžném životě jisté.

Seznamte ho s různými zvuky – Zapněte vysavač, fén, televizi nebo rádio. Pouštějte mu nahrávky bouřky či ohňostrojů na nízkou hlasitost a postupně ji zvyšujte.

Nechte ho prozkoumat různé povrchy – Chůze po trávě, kachličkách, dřevěné podlaze nebo písku mu pomůže zvyknout si na rozmanité terény.

Vezměte ho na různá místa – Park, město, les, veterinární ordinace – čím více míst pozná, tím lépe.

Odměňujte ho za klidné chování – Pokud štěně na něco zareaguje vyděšeně, nekonejšete ho příliš (aby to nebralo jako potvrzení, že se má bát). Místo toho ho klidně povzbuďte a odměňte, když se uklidní.


Setkávání s lidmi a jinými psy

Správná socializace znamená, že štěně bude přátelské nejen k vám, ale i k ostatním lidem a psům.

Lidé různého věku a vzhledu – Seznamujte štěně s dětmi, seniory, lidmi s brýlemi, klobouky nebo vousy.

Cizí psi a jiná zvířata – Setkání s vyrovnanými psy pomůže štěněti pochopit psí komunikaci. Dávejte však pozor na příliš dominantní nebo agresivní jedince.

Nenuťte štěně do kontaktu – Pokud se bojí, nechte ho situaci zhodnotit a nenaléhejte. Násilné nucení k interakci může mít opačný efekt.


Samota a odloučení: Prevence separační úzkosti

Pokud si štěně zvykne na vaši neustálou přítomnost, může mít později problém být samo doma. Proto je důležité postupně trénovat samotu:

✔ Nechte štěně krátce o samotě v jiné místnosti a postupně prodlužujte dobu odloučení.
✔ Používejte interaktivní hračky nebo pamlsky, aby mělo během vaší nepřítomnosti pozitivní zážitek.
✔ Při odchodu i příchodu se chovejte nenápadně – přehnané loučení může úzkost jen zhoršit.


Jak zvládnout strachové období?

Mezi 8.–10. týdnem a poté kolem 4.–6. měsíce procházejí štěňata tzv. strachovým obdobím, kdy se mohou začít bát věcí, které dříve neřešila.

✔ Zachovejte klid a buďte pro psa oporou.
✔ Nevystavujte ho příliš stresovým situacím.
✔ Nepřehánějte chlácholení – raději ho odměňte, když se chová sebevědomě.


Správná socializace je klíčová pro to, aby z vašeho štěněte vyrostl vyrovnaný a přátelský pes. Čím dříve začnete, tím snazší bude jeho adaptace na svět. Pamatujte, že každé štěně je jiné a některým trvá zvykání déle – důležité je postupovat trpělivě a pozitivně.

 

Kam dál? Podívejte se na naše produkty👇